3. Uudised interneti ajastul

Kõige parem meedia on vaba meedia ja vaba meedia on hariv.

Kõige harivam meedia tuleb uurivast ajakirjandusest. Kus ajakirjanikud näevad vaeva ja seavad enda elu ohtu, et tuua päevavalgele just need teemad, mis väärivad tähelepanu. Üheks näiteks toon The Guardian’i.

Paber väljaanne on nagu nad ikka on. Kuid veebis on vaeva nähtud, et postitada sõna otseses mõttes vaba ajakirjandust. Pole paywall’i, veebileht näeb välja viisakas, ei pingutata suurustega üle, saad aru mis kategoorias oled.

Youtube kanal on mõeldud intervjuude ja muude teemade selgituseks. Võib kutsuda seda lausa varia nurgaks.

Esimene koht, kust tavapärasel eestlasel on mõttes netist uudiseid lugeda on Delfi ja Postimees. Kahjuks ei tule paljudele pähe, et need on poole jalaga “kollane meedia” nimelises ämbris.

Kollane ajakirjandus, sensatsiooni taotlev frivoolne ajakirjandus, mis sageli ka moonutab fakte või tõlgendab neid suvaliselt.

Paber väljaandest saab kätte põhilise info, mis Eestis toimub. Kunagi oli internetis uudiste lugemine kõikjal vaba – kirjutati tähtsamast, formaat oli lihtsam. Tänapäevaks on see kolinud kõik “paywall’i” taha. Silma jääb ka see, et eesti keelsed uudised on kallimad, kui vene keelsed uudised. (Jälgi seda, mis on hinnaks x kuud hiljem.)

Mis puudutab portaalide veebi kujundust, siis suur rõhk on piltidel ja pealkirjadel, et poolest ajast ei saa arugi mis kategooria uudistega on tegu.

Uudiseid kirjutatakse kõigest mis liigub, hingab ja toob juurde lugejaid. Ja kellel pole raha, et maksta igakuiselt “clickbait” pealkirja sisu lugemiseks – saavad oma uudised antud lehelt ainult pealkirjadest ja nagu postimehes ja delfis ikka… pealkirjad tihti peale valitakse selle järgi, mis klikke tooks. Ja kui on seda raha, siis on kuskil ikka väike pettumus, et uudised on lühikesed ja sisutud.

Delfi Youtube kanal keskendub meelelahutusele – toob klikke ja raha. Postimees on aga keskendunud rohkem aruteludele ja debattidele. Kahjuks kalduvad need poliitika poole. Ja poliitikast ei tule kunagi häid uudiseid.

Facebook on meedia kanalite puhul jäänud rohkem platvormiks, kus jagada uudiseid, et tuua lugejaid oma portaali. Aga reaalsuses on see delfi/postimehe kommentaariumi “extension”, kus kokku on tulnud eesti kõige kirjum koorekiht.

Ehk oleks aeg hakata lugema ERR-i?

🤷🏻‍♀️

Pole reklaame, pole üle paisutatud iba ja vähem negatiivseid uudiseid.

Viited:

  1. http://etbl.teatriliit.ee/artikkel/kollane_ajakirjandus2